0

برگردیم به پاسخ سوالات اساسی. دانستیم که بلوچ یک قوم با قدمت ایرانی است و آنچه در تاریخ بنام پارت موجود است ( و به لطف غارت و تخریب تاریخی ساسانیان زیاد هم نیست) مربوط به بلوچ است اما بازهم نسل جدید بلوچ نیاز به پاسخی شفاف تر دارد.
بلوچ ها از کجا آمده اند؟!
اولا که این سوال اساسا اشتباه است و لازم نیست بلوچ ها یا هر قوم دیگری که بومی یک سرزمین هستند از جای دیگری آمده باشند بلکه امکان دارد بلوچ ها از همان ابتدا در ایران ساکن بوده و بقیه اقوام بعدا به آن‌ها پیوسته‌ باشند (نظر یکی از اساتید بزرگ هم که خودتان می‌توانید اسمش را پیدا کنید همین است). در این رابطه اما کتابی که بتواند کمک شایانی کند کتاب نصیر دشتی است با عنوان بلوچ و بلوچستان.

نصیر دشتی می گوید:

بلوچ ها در ابتدا در سرزمینی بنام بالاچگان می‌زیسته‌اند و من با او موافقم (بنا بر شواهدی که قابل مشاهده است).

حالا بالاچگان کجا بوده؟ سرزمینی در گستره ی دریاچه ی وان (در ترکیه کنونی) تا دریاچه خزر یعنی سرسبزترین جلگه ها و دشت ها و جنگل های خطه‌ی شمال. نصیر می گوید: اقوام مهاجم رفته رفته بلوچ ها را از سرزمین اصلی شان به سمت بیابان های خشک رانده و موطن آنان را تبدیل به چراگاه‌هایی برای احشام خود نمودند. سپس سیر انتقال بلوچ‌ها از حاشیه‌ی رودخانه‌ی کَور ، دریاچه وان و دریای خزر به سمت جبال بارز و سیستان و حاشیه‌ی دریای عمان توضیح می‌دهد. خواندن این کتاب با یک توصیه به نسل جدید بلوچ توصیه‌تر! می‌شود:
این کتاب تقریبا یک چشم‌انداز نزدیک به حقیقتی در مورد آنچه در گذر تاریخ بر بلوچ رفته است ارائه می‌دهد اما باز هم وحی منزل و عاری از خطا و اشتباه نیست! چون نوشته‌ی دست بشر است آن هم بشری که در قرن ۲۱ زندگی می‌کند و سعی دارد از ۲۶ قرن پیش تا کنون خبرهایی به ما برساند!
نسل جدید بلوچ! تاریخ همین گونه است! بسیار بسیار نامطمئن و تا حد زیادی دروغی_الکی!! تصور کنید من بخواهم یک گزارش از دعوایی که مثلا یک هفته پیش در خوابگاه دخترانه‌ی دانشگاه بلوچستان اتفاق افتاده است بنویسم. حال آنکه بخاطر جنسیتم اجازه ورود به آنجا را نداشته و دعوا را از نزدیک ندیده‌ام. بهترین کاری که من می‌توانم بکنم این است که طرفین دعوا را پیدا کنم و از آنان اصل ماجرا را بپرسم ( که در نگارش تاریخ میسر نیست چون طرفین چند قرن قبل زیسته‌اند و مورخینی هم که تاریخ معاصرشان را نوشته‌اند هیچگاه سراغ طرف مقابل نرفته‌اند زیرا در خدمت یکی از طرفین دعوا بوده‌اند) با این حال ممکن است هردو طرف بنفع خودشان سخن بگویند و من تحت تاثیر مال و منال یا حسن و جمال یکی‌شان خیانت در گزارش تاریخ کنم! حال شما این مختصر را به کل تاریخ و اتفاقات آن که در گوشه و کنار دنیا و در قرن‌ها پیش افتاده تعمیم دهید تا بیابید ضریب خطا و تحریف را.
در همین کتاب ارزشمند بلوچ و بلوچستان نصیر دشتی نویسنده تلاش وافری دارد تا اثبات کند بلوچ ها را بزور مسلمان کرده‌اند و عرب‌ها به بچه‌هایشان گفته‌اند نه تنها با این ها بازی نکنید بلکه با سنگ به کلّه‌ی شان بکوبید! حال آنکه وقتی بلوچ باشی میفهمی بلوچ بزور دین قبول نمی‌کند! بلوچ کلی امتیازات و سهمیه از دست داده و توسری خورده تا بلکه داخل یک دین واحد یک مذهب دیگر قبول کند، ولی نمی‌کند!! در طول تاریخ رومی‌ها، پرتغالی ها و انگلیسی ها نتوانسته‌اند بلوچ را مسیحی کنند و مغول‌ها با آن لشکرکشی عظیمشان نتوانستند بلوچ‌ها را روح‌پرست کنند بنابراین هرچند فصل مربوط به اسلام آوردن بلوچ‌ها لندن نشینان را بتواند راضی کند ذهن کنجکاو نسل جدید بلوچ را نمی‌تواند‌.

ادامه دارد…

پیچ و تاب گیسوان نخل ها

مقاله قبلی

پاسخ به سوالات نسل جدید بلوچ (بخش ششم)

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *